Ships of the Canadian Navy

These pages list most of the ships that have served the Canadian Navy yesterday and today.

To view a list of the current Fleet click here.

To browse for a ship in our database, please choose a letter from our index:

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y
ACADIA    
AGASSIZ FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ALBERNI FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ALGERINE Phoenix-class  Sloop 
ALGOMA FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ALGONQUIN (1st) V Class ex-Royal Navy  Destroyer 
ALGONQUIN (2nd) Iroquois/Tribal Update  Destroyer 
AMBLER N/A  Armed Yacht 
AMHERST FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ANNAN RIVER Class EX-RN  Frigate 
ANNAPOLIS (1st) TOWN  Destroyer 
ANNAPOLIS (2nd) Annapolis  Helicopter Destroyer 
ANTICOSTI Western Isles Class  A/S Trawler 
ANTICOSTI (2nd) Anticosti Class  Minesweeper Auxiliary 
ANTIGONISH RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
ARLEUX Battle Class  Trawler 
ARMENTIERES Battle Class  Trawler 
ARNPRIOR CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
ARRAS Battle Class  Trawler 
ARROWHEAD FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ARVIDA FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ASBESTOS Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
ASSINIBOINE (1st) RIVER Class British  Destroyer 
ASSINIBOINE (2nd) St. Laurent  Destroyer Escort 
ATHABASKAN (1st) TRIBAL 1940s  Destroyer 
ATHABASKAN (2nd) TRIBAL 1940s  Destroyer 
ATHABASKAN (3rd) Iroquois/Tribal Update  Destroyer 
ATHOLL Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
AURORA Arethusa  Cruiser 
BADDECK FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
BAFFIN Western Isles Class  A/S Trawler 
BARRIE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
BATTLEFORD FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
BAYFIELD BANGOR Class (Ex-RN)  Minesweeper 
BEACON HILL RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
BEAUHARNOIS Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
BEAVER N/A  Armed Yacht 
BELLECHASSE BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
BELLEVILLE Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
BITTERSWEET FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
BLAIRMORE BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
BONAVENTURE Majestic  Light Fleet Carrier 
BORDER CITIES ALGERINE Class  Minesweeper 
BOWMANVILLE CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
BRANDON (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
BRANDON (2nd) Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
BRANTFORD Original FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
BRAS D'OR (1st) Bras D'or  Auxiliary Minesweeper 
BRAS D'OR (2nd) Bras D'or  Hydrofoil 
BROCKVILLE BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
BUCKINGHAM RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
BUCTOUCHE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
BURLINGTON BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
BUXTON TOWN  Destroyer 
C. D. 1-100 Coastal Drifter   
CAILIFF Western Isles Class  A/S Trawler 
CALGARY (1st) Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
CALGARY (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
CAMROSE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
CANADA    
CANSO BANGOR Class (Ex-RN)  Minesweeper 
CAP de la MADELEINE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
CAPE BRETON (1st) RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
CAPE BRETON (2nd) Cape  Escort Maintenance Ship 
CAPE SCOTT Cape  Escort Maintenance Ship 
CAPILANO RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
CARAQUET BANGOR Class (Ex-RN)  Minesweeper 
CARIBOU Orca  (PCT) Training Vessel 
CARIBOU N/A  Armed Yacht 
CARLPLACE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
CARTIER    
CAYUGA TRIBAL 1940s  Destroyer 
CC1   Submarine 
CC2   Submarine 
CH 14 H-class  Submarine 
CH 15 H Class  Submarine 
CHALEUR (1st)   Patrol Vessel 
CHALEUR (3rd) Bay  Minesweeper 
CHALEUR (4th) Bay  Minesweeper 
CHAMBLY FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
CHAMPLAIN   Destroyer 
CHARLOTTETOWN (1st) Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
CHARLOTTETOWN (2nd) RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
CHARLOTTETOWN (3rd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
CHAUDIERE (1st) RIVER Class British  Destroyer 
CHAUDIERE (2nd) Restigouche  Destroyer Escort 
CHEBOGUE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
CHEDABUCTO BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
CHICOUTIMI (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
CHICOUTIMI (2nd) Victoria (Ex-Upholder)   Submarine 
CHIGNECTO (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
CHIGNECTO (2nd) Bay  Minesweeper 
CHIGNECTO (3rd) Bay  Minesweeper 
CHILLIWACK FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
CLAYOQUOT BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
COATICOOK RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
COBALT FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
COBOURG Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
COLLINGWOOD FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
COLUMBIA (1st) TOWN  Destroyer 
COLUMBIA (2nd) Restigouche  Destroyer Escort 
COMOX (1st) Fundy Class  Minesweeper 
COMOX (2nd) Bay  Minesweeper 
CONSTANCE    
COPPER CLIFF CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
COQUITLAM Llewellyn  Minesweeper 
CORDOVA   Minesweeper 
CORMORANT   DIVING SUPPORT VESSEL 
CORNER BROOK Victoria (Ex-Upholder)   Submarine 
COUGAR Orca  (PCT) Training Vessel 
COUGAR N/A  Armed Yacht 
COURTENAY BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
COWICHAN (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
COWICHAN (2nd) Bay  Minesweeper 
COWICHAN (3rd) Bay  Minesweeper 
CRANBROOK Llewellyn  Minesweeper 
CRESCENT Destroyer 
CRUSADER Destroyer 
CURLEW    
DAERWOOD Llewellyn  Minesweeper 
DAUPHIN FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
DAWSON FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
DIGBY BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
DRUMHELLER FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
DRUMMONDVILLE BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
DUNDAS Original FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
DUNVEGAN FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
DUNVER RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
EASTVIEW RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
EDMONTON Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
EDMUNDSTON FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ELK N/A  Armed Yacht 
ESQUIMALT BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
ETTRICK RIVER Class EX-RN  Frigate 
EYEBRIGHT FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
FENNEL FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
FERGUS Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
FESTUBERT Battle Class  Trawler 
FLORENCE    
FOREST HILL Revised FLOWER (Ex-RN)  Corvette 
FORT ERIE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
FORT FRANCES ALGERINE Class  Minesweeper 
FORT STEELE Fort Class  Patrol Boat 
FORT WILLIAM BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
FORTUNE Bay  Minesweeper 
FRASER (1st) RIVER Class British  Destroyer 
FRASER (2nd) St. Laurent  Destroyer Escort 
FREDERICTON (1st) Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
FREDERICTON (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
FRONTENAC Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
FUNDY (1st) Fundy Class  Minesweeper 
FUNDY (2nd) Bay  Minesweeper 
FUNDY (3rd) Bay  Minesweeper 
GALIANO    
GALT FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
GANANOQUE BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
GASPE (1st) Fundy Class  Minesweeper 
GASPE (2nd) Bay  Minesweeper 
GATINEAU (1st) RIVER Class British  Destroyer 
GATINEAU (2nd) Restigouche  Destroyer Escort 
GEORGIAN BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
GIFFARD Revised FLOWER (Ex-RN)  Corvette 
GIVENCHY Battle Class  Trawler 
GLACE BAY (1st) RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
GLACE BAY (2nd) Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
GODERICH BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
GOOSE BAY Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
GRANBY BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
GRANDMERE BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
GRILSE (1st)    
GRILSE (2nd) Balao  Submarine 
GRIZZLY (1st) N/A  Armed Yacht 
GRIZZLY (2nd) Orca  (PCT) Training Vessel 
GROU RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
GUELPH Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
GULNARE    
GUYSBOROUGH BANGOR Class (Ex-RN)  Minesweeper 
HAIDA TRIBAL 1940s  Destroyer 
HALIFAX (1st) Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
HALIFAX (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
HALLOWELL RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
HAMILTON TOWN  Destroyer 
HAWKESBURY Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
HEPATICA FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
HESPELER CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
HOCHELAGA   Armed Yacht 
HUMBERSTONE CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
HUNTSVILLE CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
HURON (1st) TRIBAL 1940s  Destroyer 
HURON (2nd) Iroquois/Tribal Update  Destroyer 
HUSKY N/A  Armed Yacht 
INCH ARRAN RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
INGONISH BANGOR Class (Ex-RN)  Minesweeper 
IRONBOUND Western Isles Class  A/S Trawler 
IROQUOIS (1st) TRIBAL 1940s  Destroyer 
IROQUOIS (2nd) Iroquois/Tribal Update  Destroyer 
JAMES BAY Bay  Minesweeper 
JOLIETTE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
JONQUIERE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
KALAMALKA Llewellyn  Minesweeper 
KAMLOOPS FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
KAMSACK FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
KAPUSKASING ALGERINE Class  Minesweeper 
KELOWNA BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
KENOGAMI FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
KENORA BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
KENTVILLE BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
KINCARDINE CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
KINGSTON Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
KIRKLAND LAKE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
KITCHENER Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
KOKANEE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
KOOTENAY (1st) RIVER Class British  Destroyer 
KOOTENAY (2nd) Restigouche  Destroyer Escort 
La HULLOISE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
La MALBAIE Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
LABRADOR Wind  Icebreaker 
LACHINE BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
LACHUTE Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
LADY EVELYN    
LANARK RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
LASALLE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
LAURENTIAN    
LAUZON RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
LAVALEE Llewellyn  Minesweeper 
LEASIDE CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
LETHBRIDGE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
LEVIS (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
LEVIS (2nd) RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
LINDSAY Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
LISCOMB Western Isles Class  A/S Trawler 
LLEWELLYN Llewellyn  Minesweeper 
LLOYD GEORGE Llewellyn  Minesweeper 
LOCH ACHANALT LOCH Class  Frigate 
LOCH ALVIE LOCH Class  Frigate 
LOCH MORLICH LOCH Class  Frigate 
LOCKEPORT BANGOR Class (Ex-RN)  Minesweeper 
LONG BRANCH Revised FLOWER (Ex-RN)  Corvette 
LONGUEUIL RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
LOOS Battle Class  Trawler 
LOUISBURG (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
LOUISBURG (2nd) Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
LUNENBURG FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
LYNX N/A  Armed Yacht 
MACKENZIE Mackenzie  Destroyer Escort 
MAGDALEN Western Isles Class  A/S Trawler 
MAGNIFICENT Majestic  Light Fleet Carrier 
MAGOG RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
MAHONE BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
MALASPINA Patrol Vessel   
MALPEQUE BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
MANITOULIN Western Isles Class  A/S Trawler 
MARGAREE (1st) RIVER Class British  Destroyer 
MARGAREE (2nd) St. Laurent  Destroyer Escort 
MARGARET    
MATANE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
MATAPEDIA FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
MAYFLOWER FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
MEDICINE HAT BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
MELVILLE BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
MEON RIVER Class EX-RN  Frigate 
MERRITONIA Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
MESSINES Battle Class  Trawler 
MICMAC TRIBAL 1940s  Destroyer 
MIDDLESEX ALGERINE Class  Minesweeper 
MIDLAND Original FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
MILLTOWN BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
MIMICO Revised FLOWER (Ex-RN)  Corvette 
MINAS BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
MIRAMICHI (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
MIRIMACHI (2nd) Bay  Minesweeper 
MIRIMACHI (3rd) Bay  Minesweeper 
MISCOU Western Isles Class  A/S Trawler 
MONCTON (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
MONCTON (2nd) Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
MONNOW RIVER Class EX-RN  Frigate 
MONTREAL (1st) RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
MONTREAL (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
MOOSE (1st) N/A  Armed Yacht 
MOOSE (2nd) Orca  (PCT) Training Vessel 
MOOSE JAW FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
MORDEN FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
MORESBY Anticosti  Minesweeper Auxiliary 
MULGRAVE BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
NABOB Bogue Class  Escort Aircraft Carrier 
NANAIMO (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
NANAIMO (2nd) Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
NAPANEE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
NENE RIVER Class EX-RN  Frigate 
NEW GLASGOW RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
NEW LISKEARD ALGERINE Class  Minesweeper 
NEW WATERFORD RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
NEW WESTMINSTER Original FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
NIAGARA TOWN  Destroyer 
NIOBE Diadem  Cruiser 
NIPIGON (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
NIPIGON (2nd) Annapolis  Helicopter Destroyer 
NOOTKA (1st) (HMCS NANOOSE) Fundy Class  Minesweeper 
NOOTKA (2nd) TRIBAL 1940s  Destroyer 
NORANDA BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
NORSYD Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
NORTH BAY Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
OAKVILLE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
OJIBWA Oberon  Submarine 
OKANAGAN Oberon  Submarine 
ONONDAGA Oberon  Submarine 
ONTARIO Ex-RN  Cruiser 
ORANGEVILLE CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
ORCA Orca  (PCT) Training Vessel 
ORILLIA FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ORIOLE   Sail training vessel 
ORKNEY RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
OSHAWA ALGERINE Class  Minesweeper 
OTTAWA (1st) RIVER Class British  Destroyer 
OTTAWA (2nd) RIVER Class British  Destroyer 
OTTAWA (3rd) St. Laurent  Destroyer Escort 
OTTAWA (4th) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
OTTER N/A  Armed Yacht 
OUTARDE BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
OUTREMONT RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
OWEN SOUND Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
P.V. I-IV Menhaden Trawler  Minesweeper 
PARRY SOUND Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
PATRICIAN    
PATRIOT    
PENETANG RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
PETERBOROUGH Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
PETREL    
PETROLIA CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
PICTOU FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
PORT ARTHUR Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
PORT COLBORNE RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
PORT HOPE BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
PORTAGE ALGERINE Class  Minesweeper 
PORTE DAUPHINE PORTE  GATE 
PORTE DE LA REINE PORTE  GATE 
PORTE QUEBEC PORTE  GATE 
PORTE ST. JEAN PORTE  GATE 
PORTE ST. LOUIS PORTE  GATE 
POUNDMAKER RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
PRESCOTT FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
PRESERVER PROTECTEUR  AOR 
PRESTONIAN RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
PRINCE DAVID   Armed Merchant Cruiser 
PRINCE HENRY   Armed Merchant Cruiser 
PRINCE ROBERT   Armed Merchant Cruiser 
PRINCE RUPERT RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
PROTECTEUR PROTECTEUR  AOR 
PROVIDER PROVIDER  AOR 
PUNCHER   Escort Aircraft Carrier 
QU'APPELLE (1st) RIVER Class British  Destroyer 
QU'APPELLE (2nd) Mackenzie  Destroyer Escort 
QUATSINO BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
QUESNEL FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
QUINTE (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
QUINTE (2nd) Bay  Minesweeper 
RACCOON N/A  Armed Yacht 
RAINBOW (1st) Protected  Cruiser 
RAINBOW (2nd) Ex-USN Tench  Submarine 
RALLY Racer Class  Patrol Boat 
RAPID Racer Class  Patrol Boat 
RAVEN Orca  (PCT) Training Vessel 
RED DEER BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
REGINA (1st) Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
REGINA (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
REINDEER N/A  Armed Yacht 
RENARD (1st) N/A  Armed Yacht 
RENARD (2nd) Orca  (PCT) Training Vessel 
RESOLUTE Bay  Minesweeper 
RESTIGOUCHE (1st) RIVER Class British  Destroyer 
RESTIGOUCHE (2nd) Restigouche  Destroyer Escort 
REVELSTOKE Llewellyn  Minesweeper 
RIBBLE RIVER Class EX-RN  Frigate 
RIMOUSKI FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
RIVIERE du LOUP Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
ROCKCLIFFE ALGERINE Class  Minesweeper 
ROSSLAND Llewellyn  Minesweeper 
ROSTHERN FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
ROYALMOUNT RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
RUNNYMEDE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
SACKVILLE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SAGUENAY (1st) RIVER Class British  Destroyer 
SAGUENAY (2nd) St. Laurent  Destroyer Escort 
SAINT JOHN RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
SANS PEUR N/A  Armed Yacht 
SARNIA BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
SASKATCHEWAN (1st) RIVER Class British  Destroyer 
SASKATCHEWAN (2nd) Mackenzie  Destroyer Escort 
SASKATOON (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SASKATOON (2nd) Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
SAULT STE. MARIE ALGERINE Class  Minesweeper 
SEA CLIFF RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
SHAWINIGAN (1st) FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SHAWINIGAN (2nd) Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
SHEARWATER Condor Class  Sloop 
SHEDIAC FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SHERBROOKE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SIOUX V Class ex-Royal Navy  Destroyer 
SKEENA (1st) RIVER Class British  Destroyer 
SKEENA (2nd) St. Laurent  Destroyer Escort 
SKIDEGATE    
SMITHS FALLS Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
SNOWBERRY FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SOREL FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SPIKENARD FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SPRINGHILL RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
ST. BONIFACE ALGERINE Class  Minesweeper 
ST. CATHARINES RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
ST. CLAIR TOWN  Destroyer 
ST. CROIX (1st) TOWN  Destroyer 
ST. CROIX (2nd) Restigouche  Destroyer Escort 
ST. ELOI Battle Class  Trawler 
ST. FRANCIS TOWN  Destroyer 
ST. JOHN'S Halifax  Canadian Patrol Frigate 
ST. JOSEPH Llewellyn  Minesweeper 
ST. JULIEN Battle Class  Trawler 
ST. LAMBERT Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
ST. LAURENT (1st) RIVER Class British  Destroyer 
ST. LAURENT (2nd) St. Laurent  Destroyer Escort 
ST. PIERRE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
ST. STEPHEN RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
ST. THOMAS CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
STADACONA   Armed Yacht 
STE. THERESE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
STELLARTON Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
STETTLER RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
STONE TOWN RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
STORMONT RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
STRATFORD BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
STRATHADAM RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
STRATHROY Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
SUDBURY FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SUMMERSIDE Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
SUMMERSIDE FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
SUSSEXVALE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
SWANSEA RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
SWIFT CURRENT BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
TEME RIVER Class EX-RN  Frigate 
TERRA NOVA Restigouche  Destroyer Escort 
THE PAS FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
THETFORD MINES RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
THIEPVAL Battle Class  Trawler 
THORLOCK Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
THUNDER (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
THUNDER (2nd) Bay  Minesweeper 
THUNDER (3rd) Bay  Minesweeper 
TILLSONBURG CASTLE Class (Ex RN)  Corvette 
TIMMONS Original FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
TORONTO (1st) RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
TORONTO (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
TR 1-60    
TRAIL FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
TRANSCONA BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
TRENTONIAN Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
TRILLIUM FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
TRINITY Bay  Minesweeper 
TROIS-RIVIERES BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
TRURO BANGOR Class (40-41 Diesel Programme)  Minesweeper 
TUNA   Torpedo Boat 
UGANDA Ex-RN  Cruiser 
UNGAVA (1st) BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
UNGAVA (2nd) Bay  Minesweeper 
VALLEYFIELD RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
VANCOUVER (1st)   Destroyer 
VANCOUVER (2nd) Original FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
VANCOUVER (3rd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
VEGREVILLE BANGOR Class (40-41 Regular Programme)  Minesweeper 
VENTURE   Schooner 
VICTORIA Victoria (Ex-Upholder)  Submarine 
VICTORIAVILLE RIVER Class 43-44 Programme  Frigate 
VILLE DE QUEBEC (1st) Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
VILLE DE QUEBEC (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
VIMY Battle Class  Trawler 
VISON N/A  Armed Yacht 
WALLACEBURG ALGERINE Class  Minesweeper 
WARRIOR Colossus  Light Fleet Carrier 
WASAGA BANGOR Class (39-40 Programme)  Minesweeper 
WASKESIU RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
WENTWORTH RIVER Class 42-43 Programme  Frigate 
WEST YORK Revised FLOWER (1943-44 Program)  Corvette 
WESTMOUNT BANGOR Class (41-42 Programme)  Minesweeper 
WETASKIWIN FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
WEYBURN FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
WHITBY Revised FLOWER (1942-43 Program)  Corvette 
WHITEHORSE Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
WINDFLOWER FLOWER Class 1939-1940  Corvette 
WINDSOR Victoria (Ex-Upholder)  Submarine 
WINNIPEG (1st) ALGERINE Class  Minesweeper 
WINNIPEG (2nd) Halifax  Canadian Patrol Frigate 
WOLF N/A  Armed Yacht 
WOLF Orca  (PCT) Training Vessel 
WOODSTOCK Revised FLOWER (1940-41 Program)  Corvette 
YELLOWKNIFE Kingston  Maritime Coastal Defence Vessel 
YPRES Battle Class  Trawler 
YUKON Mackenzie  Destroyer Escort